Jan Volejník (Broli) - webdesignérské studio Web Works

odskok na MENU odskok na SUBMENU odskok na PATIČKU
FLASH animace byla nahrazena!

Použitelnost

Použitelnost webové prezentace je zdánlivě nepodstatná, ale ve skutečnoosti velmi důležitá vlastnost určující výslednou kvalitu webu.

Použitelnost z hlediska "zobrazení"

Na mnoha webech se setkáte s nápisy typu „optimalizováno pro Internet Explorer, rozlišení 1280x1024px" apod. Pokud si tuto webovou stránku prohlížíte v uvedeném prohlížeči a rozlišení, můžete jásat, že autor myslel právě na Vás a maximálně Vám stránku přizpůsobil.

Co ale ostatní návštěvníci, kteří tuto konfiguraci nemají? Na ty už tvůrce webu nemyslel a mají smůlu! V lepším případě budou mít stránku plnou posuvníků a místy se bude stránka rozpadat, v horším případě bude struktura dokumentu natolik porušená, že bude web zcela nečitelný či se dokonce vůbec nezobrazí obsah.

Ano, i toto se může stát a z vlastních zkušeností víme, že se tomu tak stává. Našim cílem je tedy vytvořit webovou prezentace, která se korektně zobrazí minimálně v těch nejpoužívanějších prohlížečích. Do této skupiny řadíme majoritní Microsoft Internet Explorer (verze 5.0, 5.5 a 6) a dále méně rozšířené, avšak dle odborníků i uživatelů kvalitnější prohlížeče, jakými jsou Mozilla, Mozilla Firefox a Opera. Přihlédnuto je také k použitelnosti v textových prohlížečích - např. Lynx. K dosažení takové použitelnosti je třeba nejen slušných teoretických, ale hlavně praktických znalostí v oblasti CSS a interpretačních schopností jednotlivých verzí prohlížečů.

Použitelnost z hlediska "ovládání"

Korektní zobrazení webové prezentace ještě neznamená, že je daná web dobře použitelný. Velice důležité jsou i další faktory, mezi nimi především struktura a snadnost ovládání.

Návštěvníka webu bychom neměli nutit přemýšlet nad tím, kde co najde, kam směřuje jaký odkaz a v jaké části webu (struktury) se právě nachází. Již při návrhu webu je nutné tedy věnovat dostatek pozornosti i této problematice. Dopředu si vytvořit strukturu webu a promyslet si systém navigace.

Pokud je struktura webu složitější, je dobré do designu webu zakomponovat i "navigační ukazatel", který návštěvníkovi ukazuje, kde se právě nachází a jak se tam dostal. Například tedy něco ve stylu: "úvodní stránka -> produkty -> kategorie A -> produkt 001". Jednotlivé prvky této navigační lišty by samozřejmě měly také obsahovat příslušné odkazy.

moderní a kvalitní web nemusí být výsadou majetných firem...
Copyright © 2006 - 2019 Jan Volejník
powered by WebWorks WebCreator CMS © 2019 Jan Volejník
All rights reserved