Jan Volejník (Broli) - webdesignérské studio Web Works

odskok na MENU odskok na SUBMENU odskok na PATIČKU
FLASH animace byla nahrazena!
Úvodní stránka Webdesign - tvorba www prezentací CMS: systém pro správu obsahu

CMS: systém pro správu obsahu

V dnešní době je, co se webu týče, nejdůležitější udržet jej aktuální. Jedině na pravidelně aktualizované webové stránky se budou návštěvníci vracet. Pokud se na stránce vyskytuje v aktualitách záznam rok starý, návštěvníky to jen odradí od dalšího prohlížení a může to v nich vzbudit i nedůvěru k prezentované firmě či jejím výrobkům. Způsob, jakým budete své stránky aktualizovat, patří tedy k nejdůležitějším rozhodnutím, která by jste měli učinit před zadáním požadavků na tvorbu webové prezentace.

Webové prezentace lze aktualizovat vícero způsoby. Pokud vlastníte statickou prezentaci (tedy bez možnosti vlastní správy obsahu), nezbývá Vám než si platit občasnou aktualizaci. Toto řešení je vhodné v případě, že aktualizace obsahu nejsou příliš časté a náročné.

V případě větších webových prezentací, kde je třeba informace aktualizovat častěji, je vhodné použít webový redakční systém či ještě lépe - systém pro správu obsahu (CMS). Toto řešení je sice z hlediska prvotních nákladů výrazně dražší, nicméně tato investice se vrátí právě formou ušetření výdajů za aktualizace, které si můžete provádět sami.

Moderní CMS (Content Management System - tedy systém pro správu obsahu) řešení, které Vám můžeme nabídnout, disponuje téměř neomezenými možnostmi editace obsahu Vaší webové prezentace.

Systém pro správu obsahu - WebWorks WebCreator CMS

WebWorks WebCreator CMS je náš vlastní systém pro správu obsahu webu. Jedná se o moderní internetovou aplikaci založenou na skriptovacím jazyce PHP a databázovém systému MySQL. Tato aplikace umožňuje i uživateli se základní znalostí práce na PC plně spravovat svoji webovou prezentaci založenou na tomto systému.

Mezi hlavní výhody tohoto systému patří modulárnost - tedy možnost snadného rozšíření o další funkce. Sami si tedy vyberete, jaké funkce (moduly) má Vaše webová prezentace obsahovat a jaké ne. Neplatíte tak za zbytečnosti, které nevyužijete. Pokud se však v budoucnu rozhodnete pro rozšíření schopností Vaší webové prezentace, není žádným problémem dokoupit si další moduly. Vybrat si můžete s nabídky již hotových modulů, případně je možné nechat si naprogramovat moduly přesně dle Vašich požadavků.

Základní sestava WebWorks WebCreator CMS

Již v základní sestavě obsahuje aplikace spoustu užitečných funkcí pro kompletní správu moderní webové prezentace. Základní sestava je navržena tak, aby opravdu umožňovala kompletní správu webové prezentace i bez nutnosti zakoupení dodatečných modulů. Ty jsou určeny pouze jako rozšíření schopností (funkcí) Vaší webové prezentace. Pokud tedy máte v úmyslu spravovat pouze menší osobní či firemní prezentace, vystačíte si pouze s základní sestavou aplikace WebWorks WebCreator CMS.

Již v základní sestavě získáte:

 • Moderní CMS aplikaci s velkou podporou SEO (optimalizace stránek pro vyhledávače), třemi stupni uživatelských oprávnění, ochranou proti zapomenutí hesla, systémem pro monitorování pokusů o přihlášení, propracovaným systémem pro tvorbu stránek a jejich obsahu a správu nainstalovaných modulů.
 • Velice důležitý mechanismus zálohování systému. Nemusíte se tedy spoléhat pouze na automatické zálohování ze strany poskytovatele webhostingu, ale můžete průběžně provádět vlastní zálohování a v případě nutnosti obnovit předchozí stav webové prezentace.
 • Integrovaný vysoce kvalitní WYSIWYG XHTML editor pro uživatelsky pohodlné a snadné editování obsahu stránky. Prostředí tohoto editoru je velmi podobné např. aplikaci MS Word, takže práci s ním hravě zvládne téměř každý uživatel. Výstup zdrojového kódu je validní dne norem XHTML 1.0 Strict, což je velmi důležité pro správné zobrazení webové stránky v různých prohlížečích.
 • Možnost kdykoliv zapnout / vypnout podporu mod_rewrite. Pomocí tohoto modulu serveru Apache je možné generovat tzv. „hezké URL". Z adresy typu „www.vase-domena.cz? stranka=produkty& katagorie=top-10& produkt=produkt010" vytvoří pro uživatele i vyhledávací roboty mnohem přijatelnější formát (např. www.vase-domena.cz/ produkty/top-10/ produkt-010/). Tuto funkci musí však také podporovat Váš poskytovatel webhostingu.
 • Možnost kdykoliv změnit způsob generování a zobrazování menu a submenu. Sami si můžete určit, jaké položky a v jakém pořadí bude menu a submenu obsahovat a jakým způsobem se bude generovat submenu. Tedy zda se zde bude zobrazovat více úrovní, stránky stejné úrovně či stránky podřazené úrovně atd.
 • Podporu „kešování" SQL dotazů. Díky tomuto mechanismu aplikace tolik nezatěžuje databázový server opakujícími se SQL dotazy a šetří tak jeho prostředky. Ve výsledku to tedy znamená i rychlejší vykreslení webové stránky (i když pouze v řádu milisekund). Samozřejmostí je i systém automatického vyprázdnění cache paměti. K tomu dochází při každém přihlášení do administračního prostředí systému, případně kdykoliv pomocí plánovaného spouštění skriptů - s využitím Cronu.
 • Podporu fulltextového vyhledávání v obsahu webu. V současné době je podporováno fulltextové vyhledávání v modulech Text, News, Photogallery a Guestbook. Kromě vlastního textového obsahu těchto modulů je možné prohledávat i titulky stránek, jejich popisy (META tag description) a globální textové bloky stránek. V případě zájmu ze strany klienta je možné fulltextové vyhledávání rozšířit na další prvky webu - další moduly.
 • Ošetření chyby 404 - Stránka nenalezena. Tato chyba se zobrazí v případě, že uživatel přejde na odkaz či zadá adresu stránky, která v rámci Vaší webové prezentace neexistuje. Typickými příklady jsou například odstranění stránky, její přejmenování, přesunutí ve struktuře na jiné místo nebo i pouhé přepsání se v zadávané adrese. Ošetření této chyby spočívá v detekci pokusu o zobrazení neexistující stránky a násleném přesměrování na mapu webu příslušné jazykové mutace.
 • Podporu XML exportů do nejrůznějších formátů. Například automatické vytváření XML souboru pro Google Sitemap sloužící pro rychlejší indexaci obsahu celého Vašeho webu „vyhledávacími roboty" či exporty pro různé hojně využívané služby (RSS, Atom, Seznam Zboží...atd.).
 • Flexibilní layout obsahové části webové prezentace. U každé položky obsahu je možné vybrat několik možností zobrazení. Standardní je režim „full", při kterém se obsah položky roztáhne na celou šířku prostoru. Tento způsob zobrazení je asi nejvyužívanější. Kromě něj je však možné použít i další (tzv. plovoucí) režimy. K dispozici jsou „boxy" o šířce 50%, 33% a 25% celkového prostoru. U každé velikosti jsou navíc 2 varianty - jedna s obtékáním zleva (přisazená k pravé straně) a druhá s obtékáním zprava (přisazená doleva). U každé položky je navíc možné po jejím zobrazení obtékání zrušit. V takovém případě nebudou další bloky tento obtékat, ale zobrazí se až pod ním.
 • Funkci pro automatické nahrazování textu. Tato funkce umožňuje ve všech záznamech vybraných atributů dané tabulky vyhledat zadaný výraz a nahradit jej jiným. Vyhledávaný výraz i výraz, kterým se má tento nahradit, je navíc možné ošetřit několika funkcemi. To proto, že do některých atributů se uživateli zadané hodnoty ukládají (z bezpečnostních důvodů) ošetřené právě těmito funkcemi, které potlačí jejich případnou interpretaci (např. zdrojového kódu či skriptu). Snadno tak provedete hromadné změny např. odkazů či jiných textových výrazů u stovek záznamů najednou.
 • Dva základní moduly:
  • modul Text pro formátování obsahu stránky v režimu WYSIWYG, tedy prostředí podobné textovým procesorům (např. MS Word), s možností vkládání textu, obrázků, tabulek, seznamů, odkazů atd. a s naprosto validním výstupem v XHTML kódu.
  • modul Sitemap pro automatické generování mapy webu, což je nepostradatelná součást každé webové prezentace se složitější strukturou. Modul dokáže generovat mapy webu pro jednotlivé jazykové mutace zvlášť i dohromady.
 • Plnou podporu 2 jazykových mutací - čeština a angličtina. Jednotlivé jazykové mutace jsou na sebe navzájem nezávislé. Nevznikají tak problémy s nepřeloženými mutacemi textů a prázdnými stránkami, jak tomu u některých obdobných systému je. Je pouze na Vás, zda Vám bude stačit česká verze webových stránek, či si (i kdykoliv později) vytvoříte zcela bez jakýchkoliv příplatků i anglickou verzi.
 • Správu až 5 globálních a 5 lokálních textových oblastí mimo vlastní obsah prezentace. Můžete si tak snadno editovat např. patičku stránky či jiné oblasti. Vzhledem k tomu, že jsou k dispozici globální i lokální textové bloky, je možné snadno docílit rozdílného vzhledu těchto oblastí pro jednotlivé stránky, či naopak jejich naprostá jednotnost.
 • Možnost změny designu (vzhledu stránek) bez narušení vlastního obsahu. Toho je docíleno použitím šablonovacího systému SMARTY. Pokud si tedy budete přát např. po roce změnit vzhled stránek, nemusíte utrácet zbytečné finanční částky za cela nový web, zaplatíte si pouze redesign webu - vytvoření nového grafického návrhu, jeho zpracování a napojení na CMS aplikaci. Toto řešení Vám ušetří peníze, čas a zároveň zachová všechna Vaše dosavadní data (obsah webu).
 • Podporu více šablon rozvržení (layoutu) umožňující okamžitou změnu vhledu jednotlivých stránek. Pokud si uživatel objedná více layoutů (typicky např. specifický layout pro úvodní stránku), může velice snadno kdykoliv mezi nimi přepínat a individuálně tak měnit podobu jednotlivých stránek. Layout je tedy vždy vázán na konkrétní stránku. Ve výsledku můžeme mít celý web v jednom stylu, ale úvodní stránku naprosto odlišnou.
 • Integrovaný kontaktní formulář. Téměř každý web obsahuje stránku s kontaktními údaji. Velice často se setkáváme s požadavky integrace i nějakého kontaktního formuláře. Proto jsme do aplikace WebWorks WebCreator CMS implementovali funkcionalitu umožňující snadno a rychle vložit na libovolnou stránku standardizovaný kontaktní formulář. Po jeho vyplnění jsou data zaslána na příslušnou emailovou adresu provozovatele webové prezentace.
 • Možnost snadného rozšíření o další moduly. Pokud si do budoucna bude přát rozšířit možnosti Vaší webové prezentace, není problém si dokoupit další moduly. Můžete si vybrat z nabídky již vytvořených modulů či Vám můžeme vytvořit speciální modul, šitý přímo na míru Vašim potřebám. Záleží jen na Vás a Vašich požadavcích...
 • a řadu dalších užitečných vlastností a funkcionalit...

Možnosti rozšíření CMS aplikace

Pokud by jste požadovali další rozšíření možností webu, je Vám k dispozici řada již hotových a v praxi ověřených modulů. Bližší informace o jednotlivých modulech a jejich cenách Vám rádi na požádání poskytneme.

Samozřejmě je i možné objednat si tvorbu modulů přesně dle Vašich požadavků. V takovém případě se však nutné počítat s delší dobou realizace projektu, resp. této jeho části.

moderní a kvalitní web nemusí být výsadou majetných firem...
Copyright © 2006 - 2019 Jan Volejník
powered by WebWorks WebCreator CMS © 2019 Jan Volejník
All rights reserved